اعتماد هوشمندانه

اعتماد هوشمندانه

اثر استفان کاوی

وقتی که پنج سال پیش مدیرعامل شرکت پپسی کولا شدم، باید با صراحت بیان می کردیم شرکتمان در درازمدت چگونه اداره می شود. ما افکارمان را در یک عبارت ساده خلاصه کردیم: «اجرا با هدف.» در حالی که عملکرد عالی همواره نیروی حیاتی شرکت پپسی کولا محسوب می شد، برای پایداری کارمان باید حس واقعی هدف را به عملکردمان می افزودیم. ما سه محور را بیان کردیم؛ پایداری انسانی، پایداری محیطی و پایداری استعداد، که با هم نقشه ی راه آینده ی پپسی کولا را طراحی کردند.

پس از پیگیری دقیق موضوع، مشخص کردیم که برای مصرف کننده، روابط پایدار ارزشمندتر از قیمت است.

این ها واقعیت های جدید ما هستند. استفان کاوی و گرگ لینک نویسندگان کتاب شگفت انگیز اعتماد هوشمندانه، با راه حل های علمی، با این واقعیت های جدید روبه رو می شوند و این کار را به گونه ای مغتنم، مناسب و پیگیرانه انجام می دهند.

ما همچنین باید برای پیوند عاطفی ای که کارمندان در برابر شرکتمان احساس می کنند، ارزش زیادی قائل شویم، زیرا اگر آن پیوند عاطفی وجود نداشته باشد، شرکت ها نمی توانند به ظرفیت راستین خود دست یابند. اعتماد در قلب این پیوند عاطفی قرار دارد.

در نهایت، این کتاب پیگیرانه است. امروزه رهبران باید با دل و نیز عقلشان رهبری کنند؛ یعنی بهره گیری توأمان از سمت چپ و راست مغز. کتاب اعتماد هوشمندانه زمینه ی این کار را به خوبی فراهم می کند؛ به این صورت که با در اختیار قرار دادن اقدامات عملی، می توانیم به عنوان رهبر یک سازمان هم اعتماد را افزایش دهیم و هم خطرات و احتمالات و اراده و توانایی را متعادل کنیم؛ برای مثال، یکی از پنج عمل اعتماد هوشمندانه این است: «نیت خود را اعلام کنید … نیت دیگران را مثبت بپندارید.» شاید «مثبت پنداشتن نیت دیگران» بزرگترین درسی باشد که تاکنون آموخته باشم؛ درسی که آن را از پدرم آموخته ام. این عمل ساده ی مثبت پنداشتن نیت دیگران، عملی اعتمادساز است و پویایی هر رابطه ای را به طور چشمگیری تغییر می دهد.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا