نوازش چیست؟

نوازش چیست؟

نوازش چیست؟
نوازش عبارت است از هر نوع عملی از طرف شخص دیگر نسبت به تو تا وجود خود را اطلاع دهد: یک لبخند، با دست به پشت نواختن یک سوت، صدا کردن و مانند آن. آیا تاکنون توجه کرده ای که سگ ها و گربه ها چقدر دوست دارند آنها را نوازش کنی، به آنها غذابدهی و با آنها بازی کنی و حرف بزنی؟ ما هم همین طور هستیم. وقتی ما کوچک بودیم بابا و مامان ما را لمس می کردند، در آغوش می گرفتند، حمام می کردند، غلغلک می دادند، تاب می دادند، با ما حرف می زدند و بازی می کردند. ما همه این کارها را دوست داشتیم چون احساس خوبی به ما می داد. اینها کارهایی هستند که اگر مردم با ما انجام دهند احساس خوبی می کنیم. به این کارها در زبان تجزیه و تحلیل مبادلات «نوازش» می گویند.
نواز شهای رایگان بهترین نوع هستند.
بهترین نوازشها آنهایی هستند که تو مجبور نباشی برای به دست آوردنشان تلاش کنی. نوازشهایی که تو فقط به خاطر وجود داشتن از طرف افرادی که برای تو مهم هستند به دست می آوری. به اینها نوازشهای رایگان می گویند. این نوازشها به خاطر خوب بودن یا تمیز بودن و یا باهوش و یا موفق بودن تو نیست (البته اینها نوازشهای گرم و نرم هستند) اما فقط به خاطر وجود تو به عنوان یک دختر یا پسر است. یک شاهزاده وقتی کسی می گوید «تو را دوست دارم» یا «از تو خوشم
می آید» یا تو آدم پاکیزه و مرتبی هستی» تو احساس خوبی می کنی و آن احساس یک نوازش گرم و نرم است. یک در آغوش کشیدن هم همان احساس را به تو می دهد.
بعضی از ما خیال می کنیم که تنها راه بدست آوردن نوازشهای گرم و نرم کسب کردن آنهاست . یعنی با گرفتن نمره های خوب، موفق شدن یا انجام کاری برای مردم. به دست آوردن این نوع نوازشها هیچ اشکالی ندارد زیرا همه ما برای زنده ماندن به نوازش نیاز داریم. اما بهترین نوع نوازشهای گرم و نرم آنهایی است که به خاطر وجود خودمان به دست می آوریم.
راه دیگر برای به دست آوردن نوازش طلب کردن آن است. و آن نوع نوازش هم خوب است. آنها به همان خوبی نوازشهایی است که در ازای چیزی به دست می آوریم. «خواهش میکنم بگو که از من خوشت می آید.» یا «باز هم بگو چقدر دوست داری پشتت را ماساژ بدهم.» نوازش از نظر سلامتی جسمی و فکری بسیار حیاتی است و تو برای آن که سالم و خوشحال باشی هر روز به آن احتیاج داری.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا